Fast, easy and free

Create your website now

I create my website
Free website created on

Всичко, което трябва да знаете за ендометриозата

Източник на снимка: Unsplash

 

За съжаление днес процентът на жените, които страдат от заболяването ендометриоза е немалък, а тяхната възраст може да варира между 15 и 44 години. Това заболяване е свързано с менструалния цикъл и представлява болезнено състояние, което може да бъде както в начален стадий, така и в много по-напреднал.

Причините за появата на ендометриоза са главно генетични, но има и други фактори, които могат да повлияят на отключването на заболяването като стрес, храна, околна среда и други. И тъй като навременното откриване на ендометриоза е от съществено значение, то по-долу ви представяме всичко, което трябва да знаете за заболяването.

 

Какво представлява ендометриозата?

Ендометриозата е заболяване, което засяга лигавицата, покриваща вътрешността на матката и позната ни като ендометриум. При наличие на ендометриоза това, което се наблюдава, е образуването на тъкан, подобна на ендометриалната, но в този случай се развива извън матката.

По този начин се образуват израстъци, като най-често засегнати са яйчниците, фалопиевите тръби, пикочния мехур и ректума. При много малък процент от случаите на ендометриоза се засяга и апендикса. Всичко това може да доведе до възпалителен процес при всяка менструация, както и до появата на лезии, възли и кисти.



Какви могат да бъдат симптомите на ендометриоза?

Симптомите на ендометриоза могат да варират, като при някои жени заболяването протича напълно безсимптонно. В повечето случаи то се открива при проблеми със забременяването, когато се извършват редица изследвания и прегледи с помощта на които да се установи причината за трудно зачеване.

Въпреки това при около 70% от жените се наблюдават сходни симптоми на ендометриоза, като най-честите сред тях са:

  • силна до остра болка, която може и да хронифицира - тя се наблюдава най-често по време на менструация или полов акт. Също така тази болката може да бъде тазова, лумбална или коремна;
  • необичайна менструация;
  • изпитване на трудности за забременяване;
  • проблеми с храносмилателната система;
  • проблеми при уриниране;
  • Синдром на хроничната умора;
  • диария;
  • запек;
  • подуване на корема или гадене.



Диагностика на ендометриоза

Диагностиката на заболяването може да бъде трудна, тъй като симптомите, които включва, често са причина и за други заболявания. За съжаление отнема между 7 и 12 години от появата на симптомите до времето, когато се поставя диагноза. Това е изключително дълъг период, а причината за това е именно трудното диагностициране.

Както споделихме, около 20-25% от жените, страдащи от ендометриоза, нямат никакви симптоми. За да се открие заболяването при тях, то трябва да се извърши тазов преглед и ултразвук. Но въпреки това, един от най-добрите и сигурни начини за диагностика на заболяването е чрез лапароскопия.

Това е минимално инвазивна операция, при която жената се поставя в пълна анестезия, а за самата процедура се използва инструмент, наречен лапароскоп. С негова помощ се извършва преглед на органите в малкия таз и коремната кухина.



Рискови фактори

Все още е трудно да се каже при кои случаи има по-висок риск от развитието на ендометриоза. Според една част от проучванията е генетичното предразположение, а според други е комбинация от наследственост и влияние на околната среда.

Освен това се смята, че жените, при които менструацията е започнала преди 11-годишна възраст, ако тя е в по-кратък от 27 дни период, прекалено обилна е и продължава повече от 7 дни, то рискът от развитие на ендометриоза е по-голям.



Може ли ендометриозата да доведе до проблем със зачеването ?

Има много жени, които успяват да заченат и да родят здраво бебе въпреки, че са диагностицирани с ендометриоза. Доста често се разбира, че една жена има това заболяване по време на секцио.

Разбира се, има и случаи, когато жени, страдащи от ендометриоза, изпитват затруднение да заченат. В този случай може да се опита лечение чрез лапароскопия и ин витро процедури.



Лечение

Преди всичко е важно да подчертаем, че ендометриозата е нелечимо заболяване. При наличието му специалистите търсят начин как да облекчат симптомите и как да се справят, така че жената да може да забременее в случай, че иска.

В повече случаи специалистите назначават медикаменти, с които да се облекчат болките, както и хормонална контрацепция. В някои случаи е възможно извършване на операция, с която да се отстранят израстъците. При по-сериозни и много тежки случаи е възможно премахването само на яйчниците или на яйчниците и матката.

Наред с всичко това редовните прегледи при специалист, проследяването на състоянието, както и вземането на мерки, назначаването на медикаменти са важни за това да не се влоши състоянието.


И не на последно място са важни редовните физически упражнения, здравословното и редовно хранене, както и набавянето на необходимото време за сън и почивка. Това може да помогне за облекчаване на симптомите.

Modèle créé par Luca Oltra Ferrer