Факторинг е вид договор, с който една компания прехвърля своите съществуващи или бъдещи кредити на специализирана компания (банкова финансова институция), за да получи незабавна ликвидност в краткосрочен план и серия от услуги, свързани с управлението на преотстъпения кредит.
Към него прибягват основно компании, които използват разсрочени плащания към своите клиенти или компании, които работят с публичната администрация и на които често се налага да съгласуват времето на плащанията с нуждите на своите доставчици.
Източник снимка: pixabay.com
Страните, участващи в договора за факторинг по същество са три:
За да стане малко по-ясно нека прибегнем до прост пример. Представете си, че притежавате бизнес и имате висящи вземания, които ще бъдат дължими след няколко месеца (да речем три). Но междувременно се нуждаете от достъп до пари в брой, за да посрещнете непосредствените си нужди от ликвидност.
За да си осигурите достъп до желаната сума пари в брой, вие (вашата компания) се обръща към Фактор (финансова институция, която се е съгласила да закупи вашата фактура, по която очаквате плащане).
Този начин на финансиране на бизнеса има редица предимства, като най-голямото е, че може да подобри паричния поток на компанията, която използва факторинг.
Сред останалите ползи са:
Видовете договори за факторинг на фирми, които се предлагат на пазара са доста, но основните са няколко:
Пълен факторинг - При този вид договор, изкупувайки търговските вземания на клиентите при възникването им, Факторът (финансовата компания, с която купува търговските вземания) подпомага компанията в управлението и финансирането на оборотния капитал. Този тип обикновено включва всички типични компоненти на факторинг сделка като управление на кредита, гаранция за неплащане от страна на длъжника (без регрес), авансово плащане и други.
Факторинг по падеж - При него плащането на цедираните вземания става на предварително определена дата или при изтичане на срока на самите вземания. Следователно финансовия компонент на сделката факторинг, съгласуван с възлагащия клиент обикновено отсъства.
Обратен факторинг - При него процесът се инициира от самия длъжник (обикновено голяма компания или публична администрация). Целта на това иницииране е да позволи на своите кредитори (обикновено малки или средни компании) да получават бързо срокове за плащане. Обратният факторинг позволява на финансираните страни да се възползват от по-малко обременителни лихвени проценти.
Международен факторинг - Този вид факторинг се прилага, когато възложените клиенти и длъжници имат офиси в различни държави. Тоест, международния факторинг обикновено се прилага за подпомагане на компании, които се занимават с внос или износ.
Източник снимка: pixabay.com
Днес факторинговите дейности набират все по-голяма популярност сред компаниите, без значение дали са малки, големи или средни. И това е напълно логично предвид факта, че във времена все по-голяма икономическа криза поверяването на счетоводното управление на компанията на сигурен субект като уважавана и стабилна банкова институция, която извършва факторингови дейности и която е в състояние да предвиди част от изтичащите кредити носи редица предимства.
Сред тях са възможността да се посветите изцяло на производството, с която се занимаване, без да се оставяте да бъдете забавяни от административни въпроси или да бъдете “затворени” във всички онези бюрократични процеси, свързани с управлението на кредита.
Modèle créé par Luca Oltra Ferrer